Spôsoby, ktorými deti nechtiac učíte, aby neposlúchali

Máme náročnú situáciu, kedy celá rodina fungujeme v jednom priestore, rodičia pracujeme a deti sa nudia, nemôžu ísť von, chodiť do školy, hrať sa s inými deťmi ako sú zvyknuté.  Nemám to ľahké my dospelí, no ani deti. Nechcú poslúchať, čokoľvek povieme odrazí sa to od nich ako od steny .  Výchova sa nám vymyká  z rúk !   

 (viac…)

Ako zo seba striasť rodičovský stres dnešných chvíľ.

  • Dovoliť si doslova vytriasť zo seba napätie a stres,

Postavte sa a vytraste si ruky, akoby ste zo seba striasli stres. Alebo sa poriadne ponaťahujte, urobte si malý nenápadný strečing. Je fajn doplniť to hlbokým nádychom a pomalým výdychom. Prečo ten nádych? Pretože aktivujete vo svojom tele nervový systém (parasympatikus), ktorý hovorí o uvoľnení, skľudnení a pokoji.
 

 (viac…)

Tipy, ako zbaviť dieťa úzkosti a strachu

Nevyhnutnou súčasťou  opatrení okolo nás, spojených s domácou karanténou je zvýšená starostlivosť o naše deti a ich prežívanie. Na Vás rodičov  sú kladené veľké nároky. Z praxe a aktuálnych rozhovorov s Vami viem, aké veľké tie nároky sú. Ak máte pocit, že je situácia nad vaše sily, obráťte sa na nás odborníkov. Sme tu pre vás.

 (viac…)

Otec – pevný bod v živote dcéry

Rodičia sú v živote dieťaťa tie najdôležitejšie osoby. Rodina dieťa vychováva, formuje, vštepuje mu základné hodnoty a v neposlednom rade buduje v dieťati pocit sebadôvery a vlastnej ceny. Napriek tomu, že každý z rodičov zohráva v tomto procese nezastupiteľnú úlohu, mimoriadnu pozornosť si zaslúži vzťah „otec- dcéra“. Jeho kvalita dokáže život dievčaťa a následne aj dospelej ženy ovplyvniť viac ako si myslíte.

 (viac…)

Vianočné darčeky a Ježiško? Detská psychologička prezrádza, ako vnímajú sviatky tí najmenší

Pozastavili ste sa niekedy nad tým, ako vaše deti vnímajú Vianoce či darčeky, ktoré nachádzajú každý rok pod rozsvieteným stromčekom? Alebo si tieto pocity dokážete sami vybaviť? Isté je, že najväčšmi sa z nadchádzajúcich sviatkov tešia tí najmenší. Niektorí dychtivo očakávajú príchod Ježiška, zatiaľ čo ďalší už dobre vedia, kto pri vianočných nákupoch vyťahuje peňaženku či platobnú kartu.

 (viac…)

Babičky môžu rozmaznávať, o výchovu by sa mali postarať rodičia

Do výchovy detí sa okrem otca a matky zapájajú tiež prarodičia. Vplyv babičky a deda na deti sa niekedy podceňuje, pritom sa toho od nich môžu mnohé naučiť. Zároveň pre deti môžu byť niekým, kto ich sem tam rozmaznáva a dovolí im veci, ktoré rodičia neradi vidia. Do výchovy vnúčat by samozrejme prarodičia bez predchádzajúceho zvolenia nemali zasahovať. (viac…)

Trápia sa vaše deti s učením? Zamerajte sa na tréning pozornosti a pamäti

Čím ďalej viac detí sa v dnešnej dobe stretáva s poruchami pozornosti.

Tie bohužiaľ často vedú k tomu, že si žiaci nepamätajú látku, nemajú dobré výsledky v škole a tým strácajú ďalšiu chuť a motiváciu učiť sa. Dobrá správa je, že pozornosť i pamäť sa dajú trénovať, stačí len začať včas a vytrvať. Ako na to?

 (viac…)

Pri každej závislosti treba dať šancu odbornej pomoci

M. BARTOŠOVIČOVÁ: Na základe čoho ste sa rozhodli pre štúdium psychológie?

M. TÓTHOVÁ ŠIMČÁKOVÁ: Do psychológie som sa zamilovala na strednej škole. Chcela som byť učiteľkou pre malé deti v materskej škole, ale ako som prišla k prvým kontaktom s psychológiou fascinovalo ma poznanie, emócie, vnímanie, sociálne vzťahy a už mi bolo jasné, že chcem ísť študovať ďalej. Inak som mala byť podľa rodiny právnička, a dnes viem, že by mi išlo, myslím si, aj toto povolanie.

 (viac…)

Väčšina dvanásťročných detí videla na internete pornografiu či násilie

Každé piate dieťa je na požiadanie ochotné sa stretnúť s človekom, s ktorým sa zoznámilo na internete, a každé druhé dievča nad 12 rokov na Slovensku má na svojom profile na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej je viac vyzlečené ako oblečené, varuje detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

 (viac…)

Prečo majú deti nízke sebavedomie? Toto sú hlavné dôvody

Dnešný svet objektívne nenapomáha budovaniu zdravého sebavedomia. Prečo je zdravé sebavedomie v našom živote dôležité a ako dbať na to, aby sa u dieťaťa formovalo správne?
 (viac…)