Každé piate dieťa je na požiadanie ochotné sa stretnúť s človekom, s ktorým sa zoznámilo na internete, a každé druhé dievča nad 12 rokov na Slovensku má na svojom profile na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej je viac vyzlečené ako oblečené, varuje detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková. V akom veku dostávajú deti na Slovensku po prvý raz mobil? Keď sme […]

Každé piate dieťa je na požiadanie ochotné sa stretnúť s človekom, s ktorým sa zoznámilo na internete, a každé druhé dievča nad 12 rokov na Slovensku má na svojom profile na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej je viac vyzlečené ako oblečené, varuje detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

V akom veku dostávajú deti na Slovensku po prvý raz mobil?

Keď sme robili prvý prieskum v roku 2008, išlo o deti od 10 rokov vyššie. Bolo to spojené s nástupom na druhý stupeň základnej školy a bolo to fajn, lebo deti už boli ako-tak zrelé. No štatistiky z rokov 2016 až 2018 ukazujú, že mobily a tablety dostávajú už štvor a päťročné deti. Keď nastupujú do prvej triedy základnej školy, mobil už reálne používajú. Ak dieťa dostane mobil v ôsmich či deviatich rokoch, patrí v súčasnosti medzi posledné.

Ako najmenšie deti používajú mobily a tablety?

Do zhruba siedmich rokov ich používajú na príbehy, rozprávky, hudbu a jednoduché hry. Takže ich považujú za hračku. Ak by sme dieťaťu, ktoré má povedzme päť rokov, brali tablet, vehementne by sa bránilo. Prečo? Ak mu dáme bábiku, autíčko alebo inú podobnú hračku, neskôr by sme mu ju nebrali, preto dieťa nechápe, že mu chceme vziať mobil a tablet, ak ich tiež považuje za hračku. Čo sa týka telefonovania, dostavuje sa až v 7 či 8 rokoch.

Sú mobilné technológie škodlivé v tom zmysle, že oberajú deti o čas, ktorý by trávili vonku a v osobnom kontakte s kamarátmi?

To, na čom záleží, je miera. Máme veľa detí, ktoré sa výborne učia, pritom športujú a majú krúžky, tak prečo by nejaký čas nemohli tráviť aj na internete? O nezvládnutí mobilných technológií a o závislosti hovoríme vtedy, keď dieťa zapne počítač hneď po tom, čo príde zo školy a hrá sa hry do chvíle, kým ide spať.

Prečítajte si celý rozhovor na dennikn.sk

Pridaj komentár