Pozastavili ste sa niekedy nad tým, ako vaše deti vnímajú Vianoce či darčeky, ktoré nachádzajú každý rok pod rozsvieteným stromčekom? Alebo si tieto pocity dokážete sami vybaviť? Isté je, že najväčšmi sa z nadchádzajúcich sviatkov tešia tí najmenší. Niektorí dychtivo očakávajú príchod Ježiška, zatiaľ čo ďalší už dobre vedia, kto pri vianočných nákupoch vyťahuje peňaženku či platobnú kartu. Mária […]

Pozastavili ste sa niekedy nad tým, ako vaše deti vnímajú Vianoce či darčeky, ktoré nachádzajú každý rok pod rozsvieteným stromčekom? Alebo si tieto pocity dokážete sami vybaviť? Isté je, že najväčšmi sa z nadchádzajúcich sviatkov tešia tí najmenší. Niektorí dychtivo očakávajú príchod Ježiška, zatiaľ čo ďalší už dobre vedia, kto pri vianočných nákupoch vyťahuje peňaženku či platobnú kartu.

Mária Tóthová Šimčáková, ktorá pracuje ako detská psychologička, vraví, že pre deti majú Vianoce atmosféru prekvapení a nezabudnuteľných zážitkov. A toto obdobie dokonca vnímajú veľmi citlivo. Preto ich treba počas sviatkov viesť k tradíciám. „Dnes veľa detí nemá spojitosť s celkovým duchom Vianoc. Nevedia, že to neznamená len niečo prijímať, ale tiež obdarovávať,“ vysvetľuje bližšie odborníčka.  

Spravodlivosť medzi súrodencami

Každý milujúci rodič túži potešiť svoje deti. Rodičia by si však mali položiť otázku, či pristupujú k nákupu vianočných darčekov zdravým spôsobom. „Dnes je moderné, že dieťa otvorí katalóg s hračkami a zakrúžkuje z neho polovicu. Takto by to nemalo byť. Dieťa by sa skôr malo zamyslieť a vybrať si nejaké tri až štyri možnosti,“ dodáva Mária Tóthová Šimčáková. A tento výber by mal byť primeraný, deti by podľa nej skrátka nemali mať prehnane vysoké očakávania.

„Pripadá mi neprimerané, aby sa rodičia takmer zadlžovali len preto, aby mohli nakúpiť deťom darčeky,“ vraví otvorene detská psychologička. Radšej sa treba držať pravidla dvoch až troch menších darčekov alebo, naopak, jedného väčšieho. Pri deťoch nad 12 rokov sa odborníčka stretáva tiež s tým, že ak chcú dostať na Vianoce niečo drahšie, tak na takúto vec prispejú vlastnými úsporami.  

 

Prečítajte si celý článok na forbes.sk

Pridaj komentár