- Dovoliť si doslova vytriasť zo seba napätie a stres,
Postavte sa a vytraste si ruky, akoby ste zo seba striasli stres. Alebo sa poriadne ponaťahujte, urobte si malý nenápadný strečing. Je fajn doplniť to hlbokým nádychom a pomalým výdychom. Prečo ten nádych? Pretože aktivujete vo svojom tele nervový systém (parasympatikus), ktorý hovorí o uvoľnení, skľudnení a pokoji.
- Cielené spomaľte seba a venujte sa vnútornému hlasu.
Vnútorný
hlas, či vnútorný kritik je veľmi veľký nahlodávač nášho
pokoja a rozmýšľania. Prvým krokom k tomu, je uvedomiť
si to. V dnešnej dobe máme toto veľa na riešenie, a tak
nemáme čas reflektovať svoje pocity, myšlienky, ale aj správanie.
Preto je dôležité cielene si vytvoriť priestor (časový aj
myšlienkový) k tomu, aby sme sa zamysleli, skľudnili, dali si
odstup. Doplňte
si to o myšlienkový konštrukt, ktorý vás má posilniť,
potešiť, ukľudniť (podľa situácie). Skúste
to a efekt sa dostaví.
- Buďte k sebe láskavý a doprajte si dobré chvíle.
Znamená to uvedomenie si svojich blízkych, ktorých máte teraz denne okolo seba, svojich emócií, hlavne toho, čo môžete urobiť pre svoje / aj iných/ pozitívne emócie ako radosť, pomoc, pochopenie, lásku k sebe navzájom. Nastavte si pravidlá a určte stanovenie hraníc, či schopnosť povedať nie. Koncentrovanie sa na spoločné momenty v živote a ich hlbšie prežívanie nám pomáha budovať v sebe odolnosť a lepšie mentálne zdravie. A to má za následok aj naše lepšie fyzické zdravie, čo teraz výrazne potrebujeme.
- Skúste myslieť optimisticky
Vedieť vnímať svet okolo seba optimisticky, aj napriek problémom, je výzva. V dnešnej dobe určite. No nevzdávajte sa. Nebojujte s negatívnym, nechajte to „odznieť“. Ak treba, prijmite aj negatívne emócie, nevytláčajte ich. Patria k životu. Prijmite negatívny okamih, no potom si skúste z neho odniesť to, čo vás obohatí a posilní.
Sústreďte sa na pozitívne, optimistické momenty, situácie dňa, týždňa, života. Byť optimistom neznamená, že ste naivný. Naopak ste veľmi reálny. Vidíte veci okolo seba tak, ako sú. No máte nádej, odvahu a ste psychicky odolný. A v tom tkvie vaša sila a zdravie.
- Zaujímajte sa o každého v domácnosti, komunikujte s nimi, smejte sa s nimi Záujem o žiakov sa vám tisíckrát vráti. Deti vám „dobijú baterky“ presne vtedy, keď to budete potrebovať.
- Venujte sa svojim záľubám, koníčkom v modifikovanom svete domova
Nezabúdajte na všetko to, čo vás prinesie radosť, hoci to musíte prispôsobiť terajším podmienkach domáceho života. Či už je to dobrá káva, maľovanie, čítanie kníh, pokec kamarátmi cez mobil,či chat alebo čokoľvek, kedy naberáte silu. Práca z domu, domáce učenie či denná starosť o deti, domácnosť a to stále dookola, je náročné a preto relax s činnosťou, pri ktorej ste uvoľnení a cítite sa dobre je dôležitý.
- Komunikujte s inými rodičmi, vymeňte si dobre rady aj si posťažujte. Sme všetci na tom rovnako, to my verte !