Do výchovy detí sa okrem otca a matky zapájajú tiež prarodičia. Vplyv babičky a deda na deti sa niekedy podceňuje, pritom sa toho od nich môžu mnohé naučiť. Zároveň pre deti môžu byť niekým, kto ich sem tam rozmaznáva a dovolí im veci, ktoré rodičia neradi vidia. Do výchovy vnúčat by samozrejme prarodičia bez predchádzajúceho zvolenia nemali zasahovať. […]

Do výchovy detí sa okrem otca a matky zapájajú tiež prarodičia. Vplyv babičky a deda na deti sa niekedy podceňuje, pritom sa toho od nich môžu mnohé naučiť. Zároveň pre deti môžu byť niekým, kto ich sem tam rozmaznáva a dovolí im veci, ktoré rodičia neradi vidia. Do výchovy vnúčat by samozrejme prarodičia bez predchádzajúceho zvolenia nemali zasahovať.

„Veď vy toho chlapca stále len rozmaznávate. Navyše mu dovolíte úplne všetko,“ – podobné vety často počúvajú prarodičia od svojich detí, keď k ním na návštevu prídu aj s vnúčatami. Na toto rozmaznávanie sú často rodičia hákliví a nejeden raz sa kvôli tomu s babičkou či dedom pohádajú. Pritom sa nejedná o nič zlé. Rodičia si dieťa musia vychovať, naopak prarodičia sú tu práve na to, aby si vnúčatá užívali a rozmaznávali.

„Rodičia majú niekedy veľa výhrad k prístupu prarodičov k vnúčatám. Je však dôležité si uvedomiť, že aj to, čo sa nám nepáči, môže byť pre naše deti výhodou. Prarodičia môžu byť veľmi užitoční pri rozvoji osobnosti nášho dieťaťa, aj keď majú iný štýl výchovy než rodičia. Pre zdravú osobnosť dieťaťa je veľmi dôležité zažívať pestrosť ľudského chovania a jednania. V dospelosti bude oveľa lepšie ľuďom rozumieť a vyzná sa vo vzťahoch,“ hovorí psychoterapeutka Akadémie rodičovstva Kateřina Novotná. Navyše rodičia podľa Novotnej zostávajú pre deti tým najdôležitejším vzorom. Preto sú obavy z rozmaznania alebo z prísnejšieho jednania zbytočné.

Prečítajte si celý článok na superbabky.sk

Pridaj komentár